Co robić w typowych dolegliwościach ciążowych. Kiedy zgłosić się do lekarza?

W okresie ciąży pojawia się u ciężarnych szereg dolegliwości które towarzyszą ciąży. Już na początku pojawiają się nudności i wymioty. Nieco późnej przyszłej matce towarzyszyć może zgaga, zaparcia czy częstomocz.  Nieco później  jest tendencja do  pojawiania się hemoroidów, żylaków ( głównie kończyn dolnych, skurcze łydek czy też bóle brzucha. Upławy zwykle towarzyszą ciężarnej w okresie całej ciąży.

Jak można pomóc sobie samej, a w jakich przypadkach należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza?

Poniżej omówię te typowe dolegliwości i najprostsze sposobu radzenia sobie z nimi.


Nudności i wymioty
Spożywaj posiłki często ale w małych porcjach. Pij płyny między posiłkami – niegazowane. Jedz skórkę od chleba, sucharek lub suche płatki zbożowe przed wstaniem z łóżka. Dołącz do diety orzechy (włoskie). Przyjmuj preparaty magnezu i  witaminy B6 ( po ustaleniu dawkowania ze swoim lekarzem. Unikaj przykrych zapachów.

UWAGA – jeżeli wymioty są uporczywe i trwają cała dobę, jesteś po nich osłabiona, masz dreszcze lub drżenia mięśniowe, masz ograniczoną zdolność spostrzegania otoczenia – zgłoś się pilnie do szpitala  do oddziału położniczego.

Zgaga
Często spożywaj małe posiłki. Zrezygnuj z potraw ciężkostrawnych, pikantnych i tłustych. Zastosuj dietę jarską. Wysoko układaj  głowę w trakcie spoczynku i snu. Można spożywać macerat z siemienia lnianego ( 2 łyżki stołowe siemienia lnianego zalej wrząca wodą i pozostaw pod przykryciem 8 godzin. Uzyskany mętny płyn możesz pić w celu zobojętnienia treści żołądkowej – ale pamiętaj – kwaśna treść ma działanie bakteriobójcze i wspomaga trawienie).

UWAGA – możesz stosować leki zobojętniające ale tylko takie, które nie zawierają glinu (aluminium). Spytaj o poradę swojego lekarza.

Zaparcia
Spożywaj duże ilości wody (niegazowanej). Stosuj dietę bogatą w błonnik ( mało przetworzone warzywa, pełnoziarnisty chleb, płatki zbożowe). Jedz miód i suszone śliwki ( metoda tradycyjna, ale skuteczna –  stosowana przez nasze babki).

UWAGA – po konsultacji ze swoim lekarzem możesz zastosować leki przeciwzaparciowe – odpowiednie dla ciężarnych  – jeżeli powyższe metody okażą się nieskuteczne.

Częste oddawanie moczu
Niestety jedyną metodą jest zapewnienie sobie swobodnego dostępu do toalety.

Hemoroidy i żylaki kończyn dolnych.
Staraj się zapobiegać zaparciom. Kilka razy dziennie przyjmuj pozycję ciała z nogami uniesionymi do góry ( chociaż na kilka minut). Unikaj długiego przebywania (siedzenie lub stania) w jednej pozycji. Zacznij nosić pończochy lub rajstopy przeciwżylakowe. Pływaj co najmniej 1 x w tygodniu

UWAGA –  przedstaw dolegliwości swojemu lekarzowi celem ewentualnych specjalistycznych  badań kontrolnych  lub terapii.

Skurcze łydek
Rozgrzewaj nogi, np. poprzez moczenie w ciepłej wodzie lub elektrycznym buciku. Stosuj masaż lub stretching podudzi. Stosuj dietę bogatą w magnez i potas ( jabłka, kasza gryczana, płątki owsiane, pieczywo razowe, czekolada).

UWAGA – Twój lekarz może zaproponować preparaty zawierające magnez i potas.

Upławy
Białe lub przeźroczyste są najczęściej fizjologiczną wydzieliną związaną z ciążą. Stosuj podpaski do ochrony – nigdy tampony – mogą być niebezpieczne dla Ciebie i dziecka z powodu możliwość infekcji. Kontroluj stopień czystości pochwy ( Ph kwaśne – może to zbadać Twój lekarz podczas badania). Stosuj płyny rekomendowane przez lekarzy ginekologów do przemywania narządów płciowych oraz emulsje lub chusteczki zawierające kwas mlekowy – co pozwala na zachowanie fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy.

UWAGA – upławy żółte, zielonkawe, brunatne, podbarwione krwią lub o nieprzyjemnym zapachu, pieniste oraz świąd lub pieczenie pochwy czy sromu – zawsze wymagają konsultacji z  Twoim lekarzem.

Bóle krzyża
Staraj się dużo i aktywnie odpoczywać – lekki spacer, relaksacyjne pływanie, leżenie. Noś obuwie na niskim obcasie. Zmień stanowisko pracy na mniej obciążające ( porozmawiaj o tym ze swoim szefem). Nie dźwigaj ciężarów – ale pamiętaj, że zakupy to też ciężary. Używaj raczej plecaka niż torby na ramię. Jeżeli bóle nie ustępują lub mają charakter pulsacyjny –skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Uwaga – w przypadku bólów „ciągnących” od podstawy kości krzyżowej – zgłoś się do swojego lekarza.
___________________________________________________________________________________
BARDZO GROŹNE OBJAWY – w razie ich wystąpienia bez zwłoki proszę zgłosić się do lekarza!
Brak  – lub słabsze odczuwanie ruchów płodu.
Nagły, znaczny wypływ płynu z pochwy.
Krwawienie z pochwy.
Bolesne skurcze macicy.
Długi nie ustępujący skurcz macicy ( macica twarda jak kamień).
Duszność, sinica, „mroczki przed oczami”, wybroczyny na skórze.
Skąpomocz ( < 0,5 l. na dobę).